travma geçirmiş kişiler
travma geçirmiş kişiler

Travma Geçiren Kişilere Nasıl Destek Olmalıyız? 6 Önemli Süreç.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Travma Geçiren Kişiler

Travma geçiren kişiler ve toplumumuzdaki birçok kişi, yaşadığı stres ve zorluklarla başa çıkmak için farklı desteklere ihtiyaç duymaktadır. Travma geçirmiş olan kişiler de bu grupta yer almaktadır. Travma, kişinin hayatında beklenmedik bir şekilde gerçekleşen ve kişinin yaşamını derinden etkileyen bir olaydır. Buna kısa bir örnek verecek olursak, bir kişi eğer yılandan korkuyorsa, onun hiç beklemediği bir anda karşısına çıkması durumunda bu olay yaşnır, ve o anı unutması biraz zorlaşır. Bu makalede, Travma geçiren kişilere destek olmak için neler yapılabileceği konusunda bilgi verilecektir.

Empati Kurun

Travma geçiren kişilerin yaşadığı acı ve stresi anlamak için empati kurmak önemlidir. Onları dinleyin ve ne hissettiklerini anlamaya çalışın. Empati kurarak, onlara anlayışlı bir yaklaşım sergileyebilir ve onlara destek olabilirsiniz. Bu durumu yaşayan kişilerle empati kurmak zaman ve sabır gerektirir. Onların duygularını anlamak ve onlara yardımcı olmak için sabırlı olun, isteklerini ve konuştuğu cümleleri dikkatle dinleyip sabırla cevap verin. Böylelikle, kişi de sizi anlayarak sorduğunuz sorulara anlamlı cevaplar verecektir.

Psikolojik Yardım Sağlayın

Bu durumla karşı karşıya olan kişiler genellikle depresyon, anksiyete ve stres gibi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle, onlara profesyonel psikolojik yardım sağlamak gerekmektedir. Bir psikolog veya terapist önererek, onların yardım almalarına yardımcı olabilirsiniz. Kişi kendinin psikoloğudur diye bir laf dolaşır halk dilinde. Aslında kendi kendisini de tedavi edebilir bir insan çok rahat fakat, kişiden kişiye göre vücudun mental durumuna göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Bunu uygulayabilmeniz için karşıdaki kişiyi iyi tanımanız gerekmektedir.

Güvenli ve Destekleyici Bir Ortam Sağlayın

Kişilerin kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri bu aşamada önem arz etmektedir. Onlara güvenli bir ortam sağlamak için, açık ve dürüst bir şekilde konuşarak, destekleyici bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Her anında yanında olacağınızı her ne olursa olsun arkasında bir destekçisinin olmasını hissetmesi kendisine de büyük bir destek olacaktır. İnsan kötü bir olay yaşadığında her zaman yanında dertlerini ve yaşadığı sıkıntıları paylaşabileceği birini arar. Korku ve endişenin olmadığı bir ortamda konuşma yapmaya özen gösterin. Bu desteği aktarırken kişiye sağlamış olduğunuz ortam da önemlidir.

psikolojik şiddet
psikolojik şiddet

Fiziksel Yardım Sağlayın

Travma geçiren kişilerin yaşadığı zorluklarla başa çıkmak için fiziksel yardıma ihtiyaçları olabilir. Onlara yemek yapmak, ev işleri yapmak veya çocuklarına bakmak gibi pratik yardımlarda bulunarak, onların yüklerini hafifletebilirsiniz. En sevdiği yemek hangisiyse onu yapın, çocuklarının okula gideceği saatler içerisinde siz de eğer müsaitseniz ve kişi size güveniyorsa bu onu çok mutlu edecektir. Bulaşık, çamaşır ve temizlik yapıldığında kişinin yanında olmanız da ona katkı sağlayacaktır.

Destek Gruplarına Yönlendirin

Destek grupları, bu kişilerin yaşadıkları zorlu deneyimleri paylaşabilecekleri, benzer deneyimleri yaşamış insanlarla bir araya gelerek destek alabilecekleri ve güçlenebilecekleri bir yerdir. Bu gruplar, benzer deneyimler yaşayan insanlarla bir araya gelerek, birbirlerine destek olma fırsatı sunar. Bunu yapmadan önce kişinin deneyimlerini dinleyin. Kişinin yaşadığı duruma uygun bir destek grubu bulun. Örneğin, cinsel taciz mağdurları için destek grupları, savaş gazileri için destek grupları, doğal afet mağdurları için destek grupları gibi. Özellikle de son dönemde ülkemizde yaşanan doğal afetler fazlasıyla artmış durumda. Konuyla alakalı Ahbap derneği, AFAD, ve Aile Sosyal Politikalar bakanlığı bu kişilere ücretsiz olarak destek vermektedir. Bu kurumlara başvuru yaparak gerekli yönlendirmeleri sağlayabilirsiniz.

psikolojik destek
psikolojik destek

Kendilerine Özel Zaman Ayırın

Travma geçiren kişilerin kendilerine zaman ayırmaları ve stresi azaltacak aktiviteler yapmaları gerekmektedir. Bu aktiviteler arasında yoga, meditasyon, yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler yer alabilir. Kendine özel zaman ayırmak, kişinin zihinsel ve duygusal sağlığına yardımcı olabilir. Bu zaman, kişinin kendisine odaklanması, stresi azaltması ve hayatına devam etmek için güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu süre zarfı içerisinde kişinin yanında sizin de olmanız, kişiye rahatlık ve psikolojik olarak destek sağlayacaktır.

Yukarıda aktarmış olduğumuz adımları takip ederek, travma geçirmiş kişilere destek olma adımlarını daha da kolay hale getirebiliriz. Yapacağınız yardımlar doktorun gözetiminde olması gereken kısımlarsa yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka uzman kişilere danışarak yardımlarınızı gerçekleştirin. Aksi takdirde daha kötü sonuçlara ulaşabilmeniz muhtemel olacaktır.

Bu yazımızı beğendiniz mi? Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşın, yorumlarınızı esirgemeyin <3

Travma Geçiren Kişilere Nasıl Destek Olmalıyız? 6 Önemli Süreç.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!