cocuklar-ne-kadar-su-tuketmelidir

Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmelidir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Su hayatımız için vazgeçilmez bir gereksinimdir. Besinlerin sindirimi, dokulara taşınması, bedende oluşan ziyanlı atıkların ve fazla ısının atılmasını sağlayan su olmadan hayatımızı idame ettiremeyiz. İstikrarlı ve kâfi ölçüde aldığımızda su fizikî olduğu kadar bilişsel olarak da sıhhatimizi olumlu tarafta etkilemektedir.

O yüzden her gün kâfi ölçüde su içmeliyiz. Pekala çocuklarımız günlük ne kadar su tüketmelidir?

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) baz aldığı Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi (EFSA) teklifleri şu haldedir;

Sıvı tüketiminin yaş kümelerine nazaran ortalama olması gereken pahaları bardak üzerinden kolaylık olması için hesaplanmış olup 1 bardak 250 ml hacime muadil alınmıştır. Teklifler genel olup kimi istisnai durumlar bu tekliflerin dışında kalmaktadır.

•İlk 3 yaşa kadar günde ortalama 4 bardak,

•4-6 yaş ortasında günde ortalama 5 bardak,

•9-13 yaş ortasında günde ortalama 6-7 bardak,

•14 yaş sonrasında günde ortalama 6-8 bardak su tüketimi önerilmektedir.

Hamile ve Emziren Anneler Ne Kadar Su Tüketmeli?

Gebelik ve emzirme devrinde su tüketimi artmaktadır. Fetüsün yaklaşık %75-90’ı, plasentanın (eşin) %85’i sudan oluşmaktadır. Yapılan çalışmalarda anne ile bebek ortasında plasenta aracılığıyla 1 saatte yaklaşık 3,5 lt su geçişi olmaktadır. O yüzden anne adaylarının kâfi ölçüde su tüketmeleri hem kendi sıhhatleri açısından hem de bebeğin büyümesi ve gelişmesi açısından çok kıymetlidir.

Misal halde emziren annelerinde kâfi ölçüde su tüketmelerini öneriyoruz. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bayanlara gebelik ve emzirme periyodunda su tüketimlerini ortalama 2 lt daha artırmalarını önermektedir.

Yenidoğan Bebeğe Su Verilmeli Mi?

Birinci 6 ayda anne sütü ve uygun formulalar kâfi su alımını sağlamaktadır. O yüzden bebeklere birinci 6 ay hekiminiz önermedikten sonra su vermeyi önermeyiz. Şayet bebeklere anne sütü yada formula yerine su verirsek suyun kalorisi,proteini yağı ve karbonhidratı olmadığı için bebeklerimizin gelişmesini ve büyümesini olumsuz istikamette etkileyebiliriz. Ama burada bebeğinize su verilip verilmeyeceği kararını kesinlikle hekiminize danışarak karar vermenizi öneririm.

Yetersiz Su Tüketimi Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarır?

Sağlıklı ve kâfi ölçüde su tüketimi sağlanamadığında ise obezite ve kabızlık başta olmak üzere, idrar yolu enfeksiyonları, idrar kaçırma, kronik hastalıklar üzere hastalıkların görülme sıklığı artmakta, ağız ve cilt sıhhati olumsuz etkilenmektedir.

Hasebiyle tertipli ve kâfi ölçüde su tüketimi hem çocuklar hem de yetişkinler için zihinsel olduğu kadar fizikî olarak da sağlıklı bir hayat sürmenin en değerli faktörüdür.

Burada şu uyarıyı yapmadan duramayacağım: Çay, kahve, meyve suyu yada şekerli sıvı içecekler mutlaka su yerine geçmez. Tersine su tüketimini makûs tarafta etkilerler. O yüzden bu tıp içeceklerden uzak durup su tüketmek çok kıymetlidir.

Sağlıcakla kalın.

Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmelidir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!