adet-duzensizligi-hakkinda-tum-bilgiler

Adet Düzensizliği Hakkında Tüm Bilgiler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adet düzensizliği problemi yaşayan hanımefendilerin bunun kısırlığa yol açması ya da Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi şeklinde endişeleri olması normaldir. Anacak Adet düzensizliği hamile kalmaya engel değildir. Fakat bazı durumlarda hamile kalmayı zorlaştırabilir. Bu mevzuda Adet düzensizliğine neden olan etken etkili olur. Eğer Adet düzensizliği polikistik over sendromu şeklinde bir rahatsızlıktan ya da yumurtlama düzensizliğinden oluyorsa, bunlar aylık yumurtlamanın olmamasına neden olduğundan hamile kalma mevzusunda güçlük yaşanabilir.

Düzensiz adetler rahimdeki miyom ve polip şeklinde sorunlardan kaynaklanırsa, gene kadının hamile kalması zorlaşır. Ek olarak gebelik oluşsa bile düşük riski yüksek olur. Bu yüzden Adet düzensizliğinin sebepleri hamile kalmak açısından önemlidir. Tiroit hormonlarındaki dengesizlik prolaktin hormonun yüksek olması şeklinde nedenlerde Adet düzensizliğe yol açabilir. Bunlarda gebeliğin önünde birer engel olabilir. Tertipli Adet görmeyi elde eden hormonlarda bir sorun olursa, aylık yumurtlama düzeni de negatif etkilenir.

Adet Düzensizliği

Bayanların hamile kalmasını etkileyen unsurların başlangıcında Adet düzensizliği gelmektedir. Yumurtalar Adet kanamasının başlamasından 5 gün kadar ilkin döllenmeye hazır olur. Olgunlaşan yumurtaların döllenmesi halinde gebelik, döllenmemesi halinde Adet kanaması olur. Bir tek bayanlar ergenliğe girdikten sonrasında çeşitli sebeplerden dolayı Adet düzensizliği problemi yaşayabilir. Tertipli cinsel yaşamı olan ve doğum denetim yöntemi kullanmayan kadınlardaki Adet gecikmesi bir oldukca süre gebelikten oluşur. Adet düzensizliği ise bir çok vakit Adet döngüsünde yumurtlama olmadığında olur. Normalde Adet düzensizliği olmayan bir hanımda ani olarak Adet gecikmeleri görülürse, bunun en önemli sebepleri büyük bir stres yaşaması ya da mevsimsel değişimler olabilir. Yıl içinde adetin birkaç kere gecikmesi de düzgüsel karşılanabilir. Fakat Adet düzensizliği bir rutin haline geldiyse kesinlikle bunun sebebi araştırılmalıdır.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Hanımlarda 21 günden azca ya da 35 günden fazla devam eden sikluslar Adet düzensizliği olarak değerlendirilir. Adet kanamasının normalden uzun sürmesi halinde ya da iki Adet kanaması içinde oluşan lekelenme şeklinde kanamaların olması halinde kadının Adet düzensizliği tedavisi için doktora gitmesi ve jinekolojik muayene olması gerekir.  Tedavi için ilkin Adet düzensizliğine neyin sebep olduğu belirlenmelidir. Muayenede rahimde olabilecek miyom, polip ya da yumurtalık kisti şeklinde problemler tespit edilebilir. Ultrason tetkikinde ya da vajinal smear testinde hormonal bir sorun belirlenirse derhal tedaviye başlanır. Düzensiz Adet görmeye neden olan etken ortadan kaldırılırsa, adetler tekrardan düzene girer. Tedai esnasında kimi vakit ilaç tedavisi bazı durumlarda ise cerrahi girişim tercih edilebilir. Hanımefendiler ergenlikten itibaren Adet düzenlerini takip ederlerse, Adet düzensizliği erken dönemde belirlenebilir ve tedaviye başlanır.

Adet Düzensizliği Bitkisel Çözüm

Adet düzensizliği problemi olan bayanlar bunun için bazı bitkisel kürleri uygulayabilir. Adet düzensizliği bitkisel çözüm önerileri içinde en fazla önerileni soğan kürüdür. Bunun için 2 bardak klorsuz suyun içinde dörde böldüğünüz kahverengi kabuklu soğanı 5 dakika kadar kaynatın. Bunu öğlem ve akşam yemeklerinden ilkin birer bardak içebilirsiniz. Bu kürü bir tek 15 gün uygulamalısınız. Kire adım atmak için en uygun süre Adet kanamasının bitmesinden sonraki 7. gündür.

Adet Düzensizliği Belirtileri

adet-duzensizligi-hakkinda-tum-bilgiler-1

Bayanların Adet düzensizliği emareleri mevzusunda birazcık duyarlı olmasında yarar vardır. Bu emareler içinde Adet kanamasının 3 günden azca ya da 7 günden fazla sürmesi, Adet döngüsünün 21 günden azca 35 günden fazla aralıkta olması, mide bulantısı, kusma, ağrı olması, Adet kanamasının hafifçe ya da ağır olması, Adet kanamaları içinde lekelenme olması sayılabilir.

Adet Düzensizliği İçin Ne Yapılmalı?

Adet düzensizliği problemi yaşadığını fark eden hanımefendilerin ilk olarak Adet düzensizliği için ne yapılmalı, bunun hakkında jinekoloğundan informasyon alması gerekir. Adet sikluslarını birkaç ay takip etmelidir. Bu biçim şeyleri not ederek düzensizliği belirlemelidir. Bunun tedavi edilmesini gerektiren bir sorun olup olmadığını öğrenmek içinde kesinlikle doktora gitmelidir. Bilhassa hamile kalmayı planlayan bir kadın için bu önemlidir. Normalde de kadının sağlıklı bir yaşam sürmesi için adetlerinin tertipli olması gerekir.

Adet Düzensizliği Gebelik

Adet düzensizliği gebelik oluşmasına bir engel teşkil etmez. Bir tek buna rağmen Adet düzensizliğinin bir doktor tarafınca değerlendirilmesinde yarar vardır. Şu sebeple kadının hamile kalmasına engel olmasa da, hamile kalmayı zorlaştırabilir ve geciktirebilir. Bu yüzden Adet düzensizliği olan hanımefendilerin bunun sebebinin belirlenmesi için bir doktora gitmesinde yarar vardır.

Adet Düzensizliği Neden Olur Uzman Tv

Doğurganlık dönemindeki hanımlarda Adet gecikmesi sıkça olabilir. Adet düzensizliği neden olur Uzman Tv yayınlarından takip edebilirsiniz. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Siklus döneminde yumurtlamanın olmaması Adet kanamasının gecikmesine neden olur. Bu ise stres, yer değişimi, iklim değişimi şeklinde sebeplerden ya da yumurtalıklardaki bir sorundan, hormonlardan ya da bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Yılda 1-2 kere Adet düzensizliği problemi yaşanması normaldir. Bunun üstündeki gecikmelerde kesinlikle doktora gidilmelidir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği yaşamak bayanlar için önemli bir sorundur. Adet düzensizliği neden oluyor, diye bir sorgulama içine girilebilir. Bunun değişik sebeplerden kaynaklanması sebebiyle ilk olarak Adet gecikmesine neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Bazı hallerde hanımda Adet görme durmuşta olabilir. Hamile olmayan, menopoza girmemiş ya da emzirme döneminde olmayan hanımlarda 90 günden uzun devam eden Adet görememe bir anormalliğin bulunduğunu gösterir. Buna amenore denmektedir. Bu sorun daha oldukça erken yaşlarda Adet görmeye başlamış kızlarda görülebilir.

Adet düzensizliği daha oldukça stres, doğum denetim hapları, rahimde polip ve miyomlar, endometriozis, iltihaplı pelvik hastalığı, polikistik over sendromu, prematüre yumurtalık yetmezliği şeklinde nedenlerden yaşanır. Bunun haricinde aşırı kilo alma ya da verme, karaciğer sirozu, rahim duvarında kalınlaşma, aşırı egzersiz yapma, diyabet, tiroit bezi sorunları, düşük, dış gebelik, antidepresan ve kan inceltici ilaç kullanımı, östrojen tedavisi şeklinde nedenlerde Adet düzensizliğine neden olabilir.

Adet Düzensizliği İyi Mi Anlaşılır?

Adet düzensizliği terimi bilhassa gebelik planı olan bayanlar açısından önemlidir. Peki, Adet düzensizliği iyi mi anlaşılır, bu şekilde bir probleminin bulunduğunu anlamak için Adet kanamalarının hangi periyotlarla olduğuna bakmak gerekir. Bir Adet kanamasının ilk günü baz alınarak, daha sonraki Adet kanamasının ilk günü arasındaki süre 21 ve 35 gün olursa tertipli bir Adet kanamasının varlığı kabul edilir. Buna rağmen hanımda yumurtlama oluyorsa, Adet döngüsünün istikrarlı olması da aranır. Bu durum incelendiğinde son 6 aylık Adet kanamalarının arasındaki süreler 21-35 gün olsa da, bir düzensizlik olduğu gözlenirse Adet düzensizliği olduğu düşünülür. Doğrusu günlerde bir istikrarsızlık olursa hanımda yumurtlama bozukluğu değerlendirmeye alınmalıdır.

Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Çocuk sahibi olmak isteyenler için Adet düzensizliği önemli bir sorundur. Bu yüzden Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi, diye pek oldukça soruyla karşı karşıya kalmaktayız. Adet düzensizliği normalde kadının hamile kalmasına engel olmaz. Fakat Adet düzensizliğinin sebebi bu açıdan önemlidir. Stres, mevsimsel değişimler, yer değişimi şeklinde nedenlerden meydana gelen Adet düzensizliği geçici olup, kadının hamile kalmasına engel teşkil etmez. Adet gördüğünde hamile kalması da mümkün olabilir. Bir tek herhangi bir hastalık ya da hormonal etkilerden Adet düzensizliği oluyorsa, gebelik için kesinlikle tedavi edilmelidir.

Adet Düzensizliği Hakkında Tüm Bilgiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!