Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?
Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?

Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir? Tırnaklarımızın sağlıklı olması, vücudumuzun genel sağlığı açısından da önemlidir. Ancak tırnaklarda bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlardan biri de tırnakta beyaz leke oluşmasıdır. Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir? Nedenleri nelerdir? Bu soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Tırnakta Beyaz Leke Nedir?

Tırnakta beyaz leke, tırnağın renginde beyaz bir bölge oluşmasıdır. Bu lekeler tırnağın herhangi bir yerinde oluşabilir. Lekelerin boyutu ve şekli değişebilir. Kimi zaman küçük noktalar halinde oluşurken, kimi zaman ise tırnağı tamamen kaplayacak kadar büyük olabilirler.

Tırnakta Beyaz Leke Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Tırnakta beyaz leke oluşumu birçok farklı nedenle ilişkilendirilebilir. Bunlar şunlardır:

Protein ve Besin Eksikliği

Tırnakta beyaz lekelenme, protein ve bazı besinlerin eksikliği nedeniyle oluşabilir. Eksik olan besinler arasında B12 vitamini, çinko, kalsiyum ve demir bulunabilir. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?
Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?

Darbeye Bağlı Oluşum

Tırnağa darbe almak da tırnakta beyaz leke oluşumuna neden olabilir. Darbenin şiddetine göre lekeler, tırnağın bir bölümünde veya tamamında oluşabilir. Bu durumda tırnağın yenilenmesiyle birlikte lekeler de zamanla kaybolacaktır.

Mineral Eksikliği

Çinko, selenyum, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi minerallerin eksikliği de tırnakta beyaz leke oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle yeterli miktarda mineral içeren bir diyetle beslenmeniz önemlidir.

Cilt Hastalıkları

Tırnakta beyaz leke oluşumunun bir diğer nedeni de cilt hastalıklarıdır. Özellikle sedef hastalığı, egzama, psoriasis gibi hastalıklarda tırnakta beyaz lekeler görülebilir.

Mantar Enfeksiyonları Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?

Tırnak mantarı enfeksiyonu, tırnakta beyaz leke oluşumuna neden olabilen bir diğer faktördür. Bu durumda tırnakta sararma, kalınlaşma ve şekil bozukluğu gibi belirtiler de görülebilir.

Tırnaklardaki beyaz lekelerin farklı nedenleri olduğunu belirtmektedir. Uzun beyaz dalgalanmalar şeklinde birden fazla tırnakta görülen beyaz lekeler, protein ve diğer besin eksikliği, böbrek veya karaciğer rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Kısa beyaz ve yatay çizgilerse genellikle darbe sonucu oluşur ve sert cisimlerle müdahale edilmemesi şartıyla zamanla kendiliğinden kaybolabilir. Arsenik zehirlenmeleri, çinko, selenyum, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi minerallerin eksikliği de tırnaklardaki beyaz lekelerin nedenleri arasındadır. Bu durumlarda kan testi yapılması gerekmektedir. Tiroit hormonlarının düzensizliği, kansızlık, keratin yetersizliği ve bazı ilaçların yan etkileri de beyaz lekelerin oluşmasına sebep olabilir.

Tırnaklarda beyaz lekeler nasıl geçer? Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?

Tırnaklarda beyaz lekelerin nedeni ciddi bir durum olabilir, bu nedenle zaman kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına başvurmak gereklidir. Dermatoloji uzmanı, muayene ve laboratuvar testleri yaparak beyaz lekelerin nedenini araştırır ve nedenine yönelik tedavi seçenekleri sunabilir.

Lavanta Yağı Cildi Sıkılaştırır mı?

Susam Yağının Cilde Faydaları

En İyi Güneş Kremi Hangisi? 2023

Her türlü Bilgi ve Gelişmeler ve Sağlık Güzellik haberleri için Twitter Hesabımızı Takip Edebilirsiniz.

Tırnakta beyaz leke olmasına ne denir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!