gebelikte-kiz-bebek-veya-erkek-bebek-olmasi-icin-ne-yapilir-bebek-cinsiyeti-nasil-anlasilir

Gebelikte Kız Bebek veya Erkek Bebek Olması İçin Ne Yapılır? Bebek Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evli çiftlerin çoğu evlat sahibi olmak ister. Kimileri ‘sağlıklı olsun da ister kız olsun ister erkek’ derken; kimileri ille de kızım olsun veya oğlum olsun diye hayal kurmaktadır. Hamilelik gerçekleştikten ve anne karnındaki bebek yeterince büyüdükten sonra cinsiyetinin öğrenileceği gün gelip çatar. Fakat o zamana kadar anne-babalar cinsiyet tahmini için kullanılan yöntemler ile kullanarak merakını gidermeye çalışır.

Bebeklerin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Aslında bütün bebeklerin cinsiyeti, anne rahmine düştükleri an bellidir. Fakat bunun ultrason ile anlaşılabilmesi için beklemek gerekecektir. Zira bebeğin genital organları şekil kazandıktan sonra kız mı erkek mi olduğu meydana çıkacaktır. Bu süreç en erken gebeliğin 13. Haftasında başlamaktadır. 17. Haftanın ardından bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenme imkânı vardır.

Erkek Bebek Belirtileri

Bebeğin erkek veya kız olduğuna işaret eden bazı durumlar olsa da bunların kesinlik ifade etmediği unutulmamalıdır. Halk arasında; erkek bebek geleceğine yorumlanan belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Tuzlu veya ekşi gıdaların aşerilmesi
 • Karnın sivri oluşu
 • Meme uçlarında kararma
 • Açık sarı renkte idrar
 • Sabah bulantılarının fazla olmaması
 • Baş ağrısı, ayaklarda üşüme ve ellerde kuruluk

Kız Bebek Belirtileri

Bir kız evlat sahibi olacağınızın sinyali sayılabilecek belirtiler de şunlardır:

 • Karın şeklinin yayvan olması
 • Tatlı yiyeceklerin aşerilmesi
 • İdrarın koyu renkte olması
 • Kalçadan ve basenlerden kilo almak
 • Sabah bulantılarının yoğun olması

Evde Cinsiyet Tahmininde Bulunma

Bilimsel geçerliliği olmasa da bebeğin cinsiyet tespiti için yapılan bazı uygulamalar halk arasında kabul görmüştür. Şöyle ki;

Karbon Testi: Cam bardağın içine bir yemek kaşığı karbonat eklenir. Anne adayı bir kaba idrarını yapar ve karbonata bundan bir miktar ilave eder. Karışımın gazoz gibi köpürmesi bebeğin erkek olacağına delâlettir. Köpürme olmaması kadının kız bebeğe hamile olduğunun alâmetidir.

Yüzük Testi: Anne adayı bir yüzüğe saç telini geçirip göbeğinin üstünde yavaş yavaş sallar. Yüzüğün ileri geri sallanması bebeğin erkek; daire şeklinde dönmesi de kız olacağına işarettir.

Sarımsak Testi: Gebe kadın bir diş sarımsak yer. Cildinde ağır bir koku kalırsa bebeğin erkek olduğu düşünülür.

Erkek veya Kız Bebek İçin Yapılması Gerekenler

Herhangi bir bilimsel gerçekliği tespit edilememiş olmasına rağmen;

 • Uzmanlar, ilişkinin ardından sağa dönüp 15 dakika yatmanın, erkek bebeğe hamile kalma olasılığını yükselttiği yönünde açıklamalar yapmaktadır. İlişkiden sonra kadının sol tarafına dönüp 15 dakika böyle yatması ise kız bebek sahibi olma ihtimalini artıracaktır.
 • Cinsel birliktelikten sonra vajinanın karbonatlı suyla yıkanması erkek bebek; sirkeli su ile yıkanması kız bebek olmasına yardım eder. Bu; vajinadaki asidik ortam ile alâkalı bir durumdur. Karbonatlı suyun etkisiyle alkali hâle gelen vajina ortamı erkek bebeğin oluşmasına uygun zemin hazırlarken sirkeli su da vajina ortamını asidik bir hâle getirerek kız bebek oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Gebelikte Kız Bebek veya Erkek Bebek Olması İçin Ne Yapılır? Bebek Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!