gebelikte-erik-tuketmenin-faydalari-nelerdir

Gebelikte Erik Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık deposu olan meyve ve sebzeler özellikle hamilelik döneminde çok tercih edilir. Hatta erik mevsimi olmamasına rağmen eriğe aşeren hamile bayanların sayısı bir hayli fazladır. Eriğin birçok faydası da göz önüne alınırsa gebelik döneminde tüketilmesi önerilir. Özellikle gebelerin erken doğum risklerini önleyen bu meyve bol miktarda magnezyum içerdiğinden dolayı kasları rahatlatır. Bu da erken doğum riskini önler. Hamilelikte karşılaşılan diğer sorunlardan birisi de kansızlık problemi olduğu için erik bu ihtiyacı elinden geldiği kadar karşılamaya çalışır. Gebelikte erik tüketmek ayrıca kabızlık sorununa da birebir olup aşırı tüketildiğinde zarar verebilir.

Gebelikte Stres ve Yorgunluk

Birçok bayan gebelik döneminde bunalımlı ve buhranlı dönemler geçirmektedir. Bunların sebeplerinden birisi yanlış ve düzensiz beslenmedir. Anne adayları gebelik döneminde özellikle beslenme düzenlerine çok dikkat etmelidirler. Öğün kaçırmamaya özen gösterip, bir uzman eşliğinde kendilerine beslenme planı hazırlatmalılar. Hamilelikte beslenme bebeğin ve annenin gelişimi için de önem arz eder. Çünkü bebeğin gelişimi tamamen annenin beslenmesine bağlıdır. Eğer anne beslenme düzenine rağmen de kendini stresli ve yorgun hissediyorsa o an elindeki bütün işleri bırakarak bir koltuğa oturup derin nefes alması gerekir. Nefes hem annenin hem de bebeğin gevşemesini sağlayacak ve annenin vücuduna oksijen gitmesini sağlayacaktır. Anne adayı çevresiyle iletişim kurarak da stresini azaltmaya yönelik sohbetler edebilir.

Gebelikte Yemek Düzeni

Gebe olan anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden birisi yemek düzenidir. Anne adayı düzenli beslenmediği takdirde sadece kendini değil bebeği de olumsuz şekilde etkileyecektir. Gebelikte beslenme özelikle fast food ürünlerden uzak durularak gerçekleşmelidir. Çünkü bu ürünlerin içerisindeki katkı maddeleri hem kilo almaya hem de bebeğin sağlıklı beslenememesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı evde yapılan sebze ve et tarzı yemekler tüketilerek bebeğin gelişimine daha iyi destek olunabilir. Tatlı şeyler aşırıya kaçmamak şartıyla tüketilebilir. Hamilelikte bol su içmenin de önemi büyüktür. Ayrıca beslenme düzeni ve bol su içme doğum esnasında da anne adayına kolaylık sağlayarak doğumunun daha hafif geçmesini sağlayacaktır.

Gebelikte Erik Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!