featured

Vajinal Kaşıntı Nedir, Nasıl Geçer?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vajinal Kaşıntı Nedir?

Vajinal kaşıntı problemi kadınların karşılaştığı yaygın bir sorundur. Kadınların zaman zaman karşılaştığı bu sorun genel olarak tahriş, yanma veya rahatsızlık hissi ile birlikte görülmektedir. Vajinal kaşıntı, vajinada oluşan bir enfeksiyon veya tahriş nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Kadınlar vajinal kaşıntıya çeşitli nedenlerden dolayı maruz kalabilirler. Bu nedenler arasında enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, hormonal değişiklikler, dermatit ve bazı cilt hastalıkları sayılabilir. Vajinal kaşıntı, kadınların hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bundan dolayı vajinal kaşıntı şikayeti olan kadınların bir sağlık uzmanına danışması oldukça önemlidir.

Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Vajinal kaşıntı, birçok kadın için can sıkıcı bir durum olmanınız yanı sıra bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Aşağıda maddeler halinde vajinal kaşıntının sebep olduğu bazı faktörler listelenmiştir.

  • Mantar Enfeksiyonları: Vajinal mantar enfeksiyonları, vajinada kaşıntıya neden olan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Mantar enfeksiyonları, Candida türü mantarların neden olduğu bir enfeksiyondur. Vajina bölgesinde meydana gelen mantar enfeksiyonları genital bölgede kaşıntı, yanma, ağrı, vajinal akıntı ve idrarda yanma gibi belirtilere neden olabilmektedir.
  • Hormonal Değişiklikler: Hormonal değişiklikler, vajinal kaşıntıya neden olabilen diğer bir faktördür. Hormonal değişiklikler, östrojen seviyesindeki değişikliklerden kaynaklanabilir ve genellikle menopoz sonrasında ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişiklikler kadınlarda vajinal kuruluk, kaşıntı, yanma ve ağrıya neden olabilmektedir.
  • İlaçlar: Kadınların kullanmış olduğu bazı ilaçlar, vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu ilaçların tüketimi hakkında uzman bir doktora başvurmak oldukça önemlidir.
  • Sentetik İç Çamaşırları: Sentetik iç çamaşırları, vajinal kaşıntıya neden olabilen bir diğer faktördür. Sentetik malzemeler vajinada nem birikmesine ve enfeksiyonlara neden olabilir. Vajinada kaşıntıya neden olabilecek bu maddelerden uzak durarak doğal malzemelerden yapılmış pamuklu iç çamaşırların tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vajinal kaşıntı, vajinal hastalıkların arasında en yaygın olanıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, hijyenik olmayan koşullar ve alerjik reaksiyonlar gibi birçok nedeni olabilir. Bu durum, kadınların günlük yaşamlarını etkileyebilir ve rahatsızlık verici bir hal alabilir. Günümüzde vajinal kaşıntı sorunu belirli yöntemler ile birlikte kolayca tedavi edilebilmektedir. Aşağıda vajinal kaşıntının nasıl geçeceği hakkında bazı ipuçlarına yer verilmiştir.

  • Hijyenik Olmayan Koşullardan Uzak Durun

Vajinal kaşıntının en yaygın nedenleri arasında hijyenik olmayan koşullar gelmektedir. Bundan dolayı vajinal bölgenizi temiz tutmak, sağlıklı bir cildin oluşmasına yardımcı olacaktır. Kadınların alacağı günlük duş ve vajinal bölge için özel olarak üretilmiş sabunlarla yıkanması vajinal bölgede kaşıntının önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

  • İç Çamaşırı Seçerken Dikkatli Olun

Pamuklu iç çamaşırı kullanmak, vajinal bölgeyi nemli tutmaktan kaçınmak için önemlidir. Vajinal bölgeyi havalandırmak için bol giysiler giymek, kaşıntının önlenmesine yardımcı olacaktır. Sentetik kumaşlar, vajinal kaşıntıya neden olabileceğinden dolayı bu tür kumaşları kullanmaktan kaçınmak daha iyi olacaktır.

  • Stres Yapmayın

Stres, vajinal kaşıntıya neden olabilecek bir faktördür. Vajinal bölgede kaşıntı problemi çeken kadınları stresi azaltmak için yoga, meditasyon veya derin nefes alma teknikleri gibi rahatlama tekniklerini uygulaması oldukça önemlidir.

  • Sağlıklı Beslenen

Sağlıklı bir diyet, vajinal bölgenin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. İşlenmiş gıdalar, şekerli ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak ve daha fazla meyve, sebze ve protein tüketmek sağlıklı bir beslenme yapmanın başında gelmektedir.

  • Doktora Gitmeyin İhmal Etmeyin

Vajinal kaşıntı problemi uzun süredir devam ediyorsa veya şiddetli bir durumda ise bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir. Böylece vajina bölgesinde var olan kaşının hangi sebeplerden dolayı olduğunu net bir şekilde öğrenerek tedavi olabilirsiniz.

Vajinal Kaşıntı için Hangi Doktora Gitmelidir?

Vajinal kaşıntı, kadınların genital bölgesindeki kaşıntı ve tahriş olarak tanımlanabilir. Kadınların zaman zaman yaşadığı bu sorunun birçok nedeni olabilmektedir. Vajinal kaşıntı çekenler, bu sorunu çözmek için öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdırlar. Kadın doğum uzmanı genel olarak vajinal kaşıntının nedenini belirlemek için bir dizi test yapmaktadır. Yapılan bu tersler sonrasın vajinal bölgesinde var olan kaşıntının hangi sebeplerden olduğu tespit edilerek en uygun tedavi yöntemi uygulanır.

NOT: Bu içerikte sizlere sunulan tüm bilgiler internetten toplanan veriler analiz edilerek yazılmıştır. En doğru ve en net bilgiye ulaşmak için doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Vajinal Kaşıntı Nedir, Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!