toksik ilişki
toksik ilişki

Toksik İlişki Yaşadığınızı Gösteren 10 İşaret!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toksik ilişki tabiri son 2,3 yılda oldukça dile getirilen ve vücuttan atılamayan kötü huylu bir tümör gibi insana bir anda değil üstüne katarak hayatına, psikolojisine, sağlığına zarar veren bir ilişki türüdür. Yaşanırken bahanelere sığınıp kendimizi kandırabiliriz. Nikotin, alkol, kafein vs. gibi bağımlılık yapan maddeler gibidir etkisi. İçilmezse, ayılamayacağını düşündüğün kahve, kafanı dağıtamayacağını düşünüp dibine vurduğun alkol, stresini gidersin deyip yaktığın bir sigara… Zararlı ama hep bir avutma peşindeyiz kendimizi.

Şimdi normal miyiz, düz müyüz, iyi miyiz yoksa toksik mi toksik bir ilişkinin ortasında mıyız ona bakalım.

Toksik ilişki belirtileri için 10 işaret:

  1. Haklı olduğunuz konularda bile kendinizi bir şekilde kendinizi affettirmeye çalışırsınız. Kafanda kurmuşsun, ben ne desem boş gibi cümleler yöneltilir genelde ve oklar size döner.
  2. Özel alana saygı yoktur. Telefon karıştırılır, mesajlar okunur, şifreler istenir. Sürekli bir kontrol içinde hissettirilirsiniz.
  3. Kıskançlık gibi masum bir duygu adı altında kısıtlama başlar giydiğin kıyafetten, görüştüğün arkadaşlarına zamanla büyür de büyür yasaklar konulur ve sen iyi niyetli düşünmeye devam edersin ‘’seven insan kıskanır o da haklı sonuçta’’ gibi bu durumu güzellemeye çalışırsın.
  4. Toksik ilişki kaostan, tartışmadan, kavgadan beslenen bir ilişkidir. Bunlar sık sık tekrarlanır ve bitiminde hiçbir şey olmamış, yaşanmamış gibi iki insan birbirinin yüzüne bakmaya devam edersiniz.
  5. Güven problemi belki de en büyük sorunlardan biri budur güvenmediğini sözlerinle ve hareketlerinle defalarca dile getirirsin ama bitirmeye de gönlünüz el vermez.
  6. Geçmiş. Sürekli karşılıklı olarak geçmiş ilişkilerden dem vurursunuz, kurcalarsınız, kıyaslarsınız.
  7. Karşındakini olduğu gibi kabul edememe davranışlarını, inanışını, görüşünü, hayata bakış açısını değiştirmeye çalışmak. Bu insan sizi değil, onun gözünden yaratmaya çalıştığı size ilgi duyuyordur.
  8. Fayda ve yarar sağlamak da bir toksikliktir. Maddi olarak, cinsellik olarak, duygusal olarak bir birliktelik yaşıyorsanız bu da bu toksik ilişkinin içinde olduğunuzu gösterir. Mesela partneriniz sizi sadece alışverişe çıktığı zaman çağırıyorsa ve hesapta size ateşleniyorsa kanmayın ya da sadece ev boş olduğunda gel de film izleyelim gibi şeyler diyorsa sevişmek için çağırıyordur yine kanmayın.
  9. Ümit vermek, oyalamak. Ciddi bir ilişki düşündüğünü söylerler evleneceğim seninle diye hayaller kurdurturlar ve bununla çelişmeyen hareketleri olur. Erteleyip şimdi olmaz, zamanı değil, kendimi hazır hissetmiyorum bahanelerinin arkasına sığınırlar ve işte böyle.
  10. En tehlikelisi işte geldik. Bir anda ortadan kaybolup sonra birden karşınıza çıkanlar. Büyük ihtimalle kendilerini açıklama cümleleri şöyle başlar ‘’ ay benim başıma şunlar geldi, psikolojim hiç iyi değil, ailevi problemlerim oldu…’’. SAKIN. Açılımı da şudur: ‘’ Senden sıkıldım gittim birileriyle gönül eğlendirdim onlardan da sıkıldım tekrar bir yüzsüzlüğümü yapayım dedim.’’ Bu oyunlara gelmeyin.

Kadınlar ve erkekler bu ve bunlar gibi benzer olayları ucundan kıyısından yaşıyorsanız koşa koşa o ilişkiden uzaklaşın. Sadece ikili duygu yüklü ilişkilerde değil arkadaşlarınızla, ailenizle iş veya okul ortamında tanıdığınız herhangi kişi ya da kişilerle bu problemleri yaşayabilirsiniz. İnsanların sizi sömürmesine izin vermeyin mental olarak sağlam kalabilmek için tavsiyemdir.

Toksik İlişki Yaşadığınızı Gösteren 10 İşaret!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!