kadın erkek ilişkilerinde sıkça yapılan 7 hata

Kadın Erkek İlişkilerinde En Sık Yapılan 7 Hata

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğu ilişkide cicim ayları deniler ilk zamanlar atlatıldıktan sonra bazı problemler ortaya çıkmaya başlar. Karşımızdaki kişiye “sen çok değiştin”, “seni yanlış tanımışım” gibi cümleler kurarız veya aklımızdan geçiririz. Bunun nedeni aslında çok basit. İlişkinin başlarında aşkın vermiş olduğu heyecandan olsa gerek karşımızdaki kişinin birçok özelliğini fark etmeyiz veya görmezden geliriz. Fark ettiğimiz zamanlarda ise çoğunlukla “nasılsa zamanla düzeltirim ben bunu” gibi düşünceler ile hasıraltı ederiz. Ama gelin görün ki işler hayallerimizdeki gibi yürümez.

Gelin şimdi sizinle kadın erkek ilişkilerinde sıkça yapılan 7 hataya birlikte göz gezdirelim. Eminiz ki çoğu size tanıdık gelecek, kendi yaşamınızdan kesitler göreceksiniz.

Kimse Mükemmel Değildir

En son söylenmesi gerekeni en başta söyleyeceğiz; Karşınızdaki insana doğaüstü biriymiş muamelesi yapmayın. Adı üstünde insan. İnsan hatalarıyla var olan bir canlıdır. Herkesin, hepimizin hayatında yaptığı hatalar olmuştur ve olacaktır. Kimseyi ilahlaştırmanın manası yok.

Yeni bir ilişkinin heyecanıyla işte mükemmel erkek/mükemmel kadın bu dememeli. Sonra hayal kırıklığınız büyük olur bizden söylemesi. Tabi mükemmelden kastınızın ne olduğu da ayrı bir önem taşıyor. Eğer mükemmel insandan kastınız “ruh ikiziniz” ise belki size çok benzeyen bir insan olabilir karşınızdaki ama unutmayın sizden bir tane var. İllaki farklılıklarınız olacak. Sizin hoşlandığınız bir şeyden o hoşlanmayabilir veya tam tersi onun çok sevdiği bir şeyi siz sevmeyebilirsiniz. Önemli olan bunları kabullenip karşılıklı toleranslar ile ortak paydada buluşabilmek. Tabi bu tolerans payını abartmamak kaydıyla. kadın erkek ilişkilerinde sıkça yapılan 7 hata

Eşit Olduğunuzun Farkında Olun

kadin-erkek-iliskilerinde-en-sik-yapilan-7-hata

Günümüz ilişkilerinde en sık yapılan hatalardan biri genellikle taraflardan birinin diğerine kölesiymiş muamelesi yapması fakat unutmayın siz ne kadar bir bireyseniz karşınızdaki insan da o kadar birey. Karşınızdaki insanın ne sahibisiniz ne de ebeveyni. Yeri geldiğinde tabii ki bazı şeyleri alttan alacaksınız bazı durumlarda da üste çıkacaksınız. Zaten bir önceki maddede de karşılıklı toleranslar demiştik. Burada kilit kelime “karşılıklı”. İki taraftan birinin ödün verip diğer tarafın dediğim dedik davranması zamanla tamir edilemez sorunlara yol açacaktır. Bunun önüne geçebilmek için en başından sınırlarınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Ne ezilen ne de ezen taraf olmamanız gerek, dedik ya “eşitlik önemlidir”.

Konuşabilmeyi Öğrenin

Bir ilişkinin en temel taşı iletişimdir. Konu ne olursa olsun konuşun.  Herhangi bir problem, sorun sezdiğiniz anda içinize atmak, kafanızda farklı düşünceler kurmak yerine konuşun, aklınıza takılanları anlatın ve cevap vermesine fırsat verin. Düşüncelerinizi net bir şekilde ifade edin ve karşınızdaki insanın da bu netlikle ifade etmesine müsaade edin. Ufak tefek şeyler deyip sineye çekmeyin, damla damla dolar bardak ve bardağın nasıl taştığını fark etmezsiniz bile.

Dürüstlük Olmazsa Olmaz

Yalan söylemek kolaydır ama yalanı devam ettirmek zordur. İllaki bir noktada söylediğiniz yalanlardan açık vereceksiniz. Bu süre boyunca çekeceğiniz vicdan azabı ve stres zaten sizi yıpratacağı gibi yalanınız ortaya çıktığında yaşayacağınız utançta cabası. Bunların yanı sıra güven duygusu bir kırıldı mı bir daha yama tutmaz. Size güvenmeyen bir insana verebileceğiniz hiçbir şey kalmamış demektir. Siz olsanız ömrünüz boyunca birine şüpheyle bakmak ister miydiniz?

Dost Olmayı Başarın

İster sevgili olun ister karı koca, önce arkadaş önce dost olmayı becerebiliyor olmalısınız. Sohbet edebileceğiniz ortak konular olmalı, birlikte yapabileceğiniz ortak hobiler olmalı. Birbiriniz ile vakit geçirmekten keyif alıyor olmalısınız. İlişkinin sürekliliği için bu şart. Yoksa ilk heyecanı atlattıktan sonra birbirinizden sıkılmaya başlarsınız. Unutmayın birlikte gülemediğiniz insan doğru insan değildir. kadın erkek ilişkilerinde sıkça yapılan 7 hata

Geçmişe Çizgi Çekin

Bir ilişkiyi canlı tutan etmenlerden biri de kıskanmaktır ama dozunda olmak kaydıyla. Sevgilinizin veya eşinizin geçmişinde ilişkileri olmuş olabilir keza pek tabii sizinde. Aslında normal olan da bu. Asıl anormal olan belirli bir yaşa kadar kimseyi sevmemiş veya sevilmemiş bir insan olmak. Bu yüzden sürekli eski defterleri açıp geçmişi kurcalamayı bırakın. Geçmişin kıskançlığı olmaz. Anı yaşayıp geleceğinizi planlayın.  Kıskanmanız geçmişe yönelik değil bugüne yönelik olsun ama hayatı zehir eden kıskançlıklar ile değiş tatlı kıskançlıklar ile.

Kişisel Sınırları Koruyun

Sağlıklı bir ilişkinin temel şartı ortak bir paydada buluşmak, ortak bir yaşam sürmek olsa da hepsinden önce siz bir bireysiniz. Aynı şekilde karşınızdaki insan da sizin köleniz değil o da bir birey. Karşınızdaki sevgiliniz de olsa eşiniz de olsa kişisel sınırlarına saygı gösterin ve kendi kişisel alanınızı da koruyun. Yani kısacası saygı duyun ve kendinize de saygı duyulmasını sağlayın. İlişkilerde en çok ihlal edilen kişisel sınırlar mahremiyet ve kişisel alandır. Örneğin, sevgilinizin veya eşinizin telefonunu gizlice kurcalamaya çalışmanız hem ona güvenmediğiniz hem de mahremiyet sınırını ihlal ettiğiniz anlamına gelir.  Veya yanında siz olmadan arkadaşları ile buluşmasına tepki gösteriyorsanız bu defa da kişisel alanını ihlal ediyorsunuzdur. kadın erkek ilişkilerinde sıkça yapılan 7 hata

Kadın Erkek İlişkilerinde En Sık Yapılan 7 Hata

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!