manüpilasyon nedir
manüpilasyon nedir

Manipülasyon Nedir? Korunma Yöntemleri ve Teknikleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Manipülasyon

Manipülasyon, karşılıklı konuşma ve iletişim becerilerinde kişinin duygularını umursamama durumu ve genellikle kişinin  kendi çıkarlarını gözeterek hareket ettiği bir tür sömürü yolu olarak karşımıza çıkıyor. Zarar, çıkar ve sömürü üçlüsünün bir arada bulunarak gerçekleştiği manipülasyonlarda çoğunlukla kandırmaca, yalan gibi tekniklere başvuruluyor. Her insan manipülasyona uğradığını fark etmese de sıklıkla bu durumla karşı karşıya kalabiliyor.

Peki manipülasyon yapıldığında nasıl fark edeceğiz? Manipülasyon uygulayan kişiler hangi yöntemleri tercih ediyor? Son zamanlar bu gibi soruların cevapları oldukça merak edilmeye başlandı.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede manipülasyon hakkında detaylı bilgi ve ipuçlarına değineceğiz.  Eğer siz de son zamanlarda manipülasyona uğradığınızı düşünüyorsanız bu makale tam size göre! E, hadi o zaman ne duruyorsun!

manipülasyon
manipülasyon

Manipülasyon Nedir?

Son zamanlarda siz de sıklıkla manipülasyona uğradığınızı düşünüyor musunuz?  Manipülasyona uğrayıp uğramadığınızı anlayabilmek için ilk önce manipülasyonun tanımını bilmek gerek.

Manipülasyon, kişinin istek ve duygularını yok sayarak, kendi bildiğini okuyarak alttan alta ya da gizli olarak kendi duygu ve düşüncelerini kabul ettirmeye yönelik sergilenen davranışlar olarak ifade edilebilir.  Bu noktada yalan, inkar ya da sömürü gibi manipülasyon yöntemleri oldukça sık kullanılır.

Manipülasyon yöntemini sık kullanan kişiler, karşı tarafı ikna etmek için ekstra bir çaba sarf ederler. Karşı tarafın duygularını yok sayarak, suçlamak istediği konularda inceden inceye manipülasyon uygulayarak, karşı tarafta suçluluk duygusunu oluşturmayı tercih ederler.

Siz de zaman zaman başka kişilerin duygularını göz ardı ettiğinizi düşünüyorsanız ya da karşı tarafta dediğiniz cümlelerle karşı tarafı suçlamayı başarıyorsanız manipülasyon uyguluyorsanız demektir. Bu noktada ise, karşı tarafın duygularını önemsemeye özen gösterilmelidir.

Manipülasyon Teknikleri

Zaman zaman manipülasyona uğradığınızı hissediyor ya da fark ediyor musunuz?  Peki, bu durumda aldığınız tavır nedir?

Uzmanlar tarafından sık sık söylenen net bir bilgi var. Manipülasyona uğrayan kişiler, bilginin doğruluğunu kabul etmeden ve düşünmeden kabul ediyor.

Bu başlık altında sizlere uygulanan ya sizin bir başkasına farkında olmadan uyguladığınız manipülasyon teknikleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Özgüven Eksikliğini Ve Düşüklüğü Manipülasyona Önemli Bir Etken!

Manipüle edilmeye yatkın kişiler arasında genellikle özgüven eksikliği ya da özgüven düşüklüğü yaşayan kişiler yer alır. Bu noktada manipüle edilmeye daha yatkındırlar. Manipüle etmek isteyen kişiler, daha çok karşı tarafın duygularının varlığından haberdar olmaz ve yok sayar. Bu açıdan bakacak olursak, her insanın kendinde kötü bulduğu nokta ya da beğenmediği, eksik gördüğü durumlar vardır. Manipülatör kişiler, toplumda karşı taraftaki kişileri özgüven eksikliğinden vurarak rezil eder. Karşı tarafının özgüvenini manipüle ederek düşürmek çok kolaydır. Böylece manipülatör  kişiler karşı tarafın duygularını yönlendirerek her istediğini yaptırabildiği gibi, aynı zamanda da yaptırmak istedikleri düşünmeden yaptırırlar.

Hayır, Diyememek Manipüle Edilmede Basit Bir Faktör!

Manipüle edilmenin belki de en basit yöntemlerinden biri olarak da karşı tarafa hayır diyemememizden kaynaklı oluşuyor olabilir.  Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız manipüle edilme tekniklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Manipülatör kişilerin yapmak istedikleri ve kabul ettirmek istediği düşünceleri  karşı tarafa bu şekilde kabul ettiriyor. Peki, bu durum nasıl gerçekleşiyor?

Hadi gelin birlikte inceleyelim.

Manipüle edilmek her ne kadar zor olarak gözükse de bu durum hayır diyememe yeteneği olan kişiler için geçerli değildir. Hayır diyememek manipüle edilmek için birer önemli faktör haline geldi diyebiliriz. Manipüle etmek isteyen kişiler karşı tarafın hiçbir şeye hayır diyemediğini bilmediği için yaptırmak istediği şeyleri kolaylıkla yaptırabilir ve toplum önünde manipüle edebilir.

Planlı Yönlendirme Tekniği

Halk arasında olukça uygulanan ve bilinen manipüle etme tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Manipüle etmek isteyen kişiler karşı tarafta bir kurban seçerek ona yönelir. Bu noktada ise manipülatör bu tekniği kullanarak bütün toplumu manipüle edebilir. Bu oldukça kolay bir yöntemdir. Belirli kalıplar ve sıfatlar manipülatör tarafından belirlenen kurbanın kulağına fısıldanarak söylenmeye başlar. Aradan geçen belli bir sürenin ardından kurban buna inanmaya başlayarak kendisini hiç olmadığı ve kabul etmek istemediği bir durumun içinde bularak onun içi biçilen role inanmaya başlar. Bu noktada planlı yönlendirme tekniği uygulanmıştır. Artık kurban istenilen yönde yönlendirebilme özelliğine sahiptir.

Manipülasyon Nedir? Korunma Yöntemleri ve Teknikleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!