brezilya-fonu-nedir-brezilya-fonu-zararli-midir

Brezilya Fönü Nedir? Brezilya Fönü Zararlı mıdır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saç bakım yöntemleri arasında en popüler olanlardan biri, saçların keratin kullanılarak düzleştirilmesidir. İşte buna Brezilya fönü denilmektedir. Bu işlem sırasında saçlara keratin bakımı uygulanır ve saçlar 6 ay boyunca düz, fönlü bir görünüme sahip olur.

Keratin, saçlarımızın yapısında bulunan doğal proteinlerdendir. Brezilya fönü ile yapılan keratin bakımı saçları onararak canlandırmakta ve parlatmakta, pürüzsüzleştirmektedir. Saçlara gereksinim duyduğu keratin proteinini kazandıran Brezilya fönü, bu özelliğiyle saçların güçlenmesinde rol oynar.

3-6 ay dayanan Brezilya fönü, saç düzleştirme için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ortalama 2-4 saat süren bu işlem saçları uzun müddet kalıcı pürüzsüzlüğe kavuşturmaktadır. Öyle ki saçları yıkamak bile onun bu özelliğini yok etmemektedir. Ancak tabii ki bu işlem profesyonel bir kuaföre yaptırılmalıdır. Tecrübesiz bir kuaföre yaptırıldığı takdirde sağlığa zarar vermesi kaçınılmazdır.

Brezilya Fönünün Zararları

Brezilya fönü etkisini uzun süre devam ettirebilir ve saçların bakımlı görünmesini sağlar. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki; gereken havalandırma sistemi kurulmazsa ve diğer uygun koşullar sağlanmazsa Brezilya fönü kanser riskini artırmaktadır. Bu uygulama gerçekleştirilirken yoğun miktarda ‘formaldehit’ ortaya çıkmaktadır. Bu ise kanserojen maddelerden biridir.

Brezilya fönü yapılırken çeşitli kimyasallar kullanılır. Bu sebeple tabii ki yan etkileri vardır. Nitekim saç boyaları dâhil bütün kimyasallar saçların zarar görmesine yol açmaktadır.

Brezilya fönü maalesef saçların kırılmasına sebebiyet verir. Bu işlem uygulanırken saçlar çok fazla ısıya maruz bırakılır. Bundan dolayı yıpranması ve kırılması kolay olur.

Alerjik cilt yapısına sahipseniz Brezilya fönü yaptırmaktan kaçınmalısınız.

Brezilya fönü uygulanmaya başladıktan yarım saat sonra gözlerde kızarıklık, burun akıntısı gibi şikâyetlerin görüldüğü bilinmektedir. Bu yüzden cilt hassasiyeti olanların Brezilya fönü yaptırmaları önerilmez.

Tüm bunlara ek olarak Brezilya fönünün saç dökülmesine de neden olması mümkündür.

Astım hastaları ve gebelik döneminde olanlar Brezilya fönünden uzak durmalıdır.

Brezilya Fönü Fiyatları

Brezilya fönü fiyatları kuaförden kuaföre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte ortalama 300-600 TL arasında olduğu söylenebilir. Tabii ki daha düşük fiyattan yapan kuaförler de vardır. Halbuki sırf ucuz olduğu için hemen güvenmemeniz, iyice araştırmanız gerekmektedir. Kalitesiz bir yerde yaptıracağınız Brezilya fönünün faturası ağır olabilir. Keratin, nano keratin ve benzeri malzemeler kullanılarak yapılan Brezilya fönünün mâliyeti yüksektir. Bundan dolayı ucuz Brezilya fönü konusunu ince eleyip sık dokumak lâzımdır.

Her şeye rağmen Brezilya fönü yaptırmaya karar verdiyseniz; bu kararınızdan pişman olmamanızı ve size çok yakışmasını dileriz.

Brezilya Fönü Nedir? Brezilya Fönü Zararlı mıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!