rimel-kullanmanin-zarari-var-midir

Rimel Kullanmanın Zararı Var Mıdır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rimel Kullanmanın Zararı Var Mıdır?

Kadınlar yüzyıllardır maskara kullanıyorlar. Ancak doktorlar günlük rimel sürmenin sağlığa zararlı olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Uzmanlar, bu kozmetik ürünü en azından kısmen terk etme zamanının geldiğini söylüyor, çünkü günlük rimel uygulaması zararlı olabilir. Bu, tehlikeli bileşenler içerdiği ile ilgili değildir, ancak çoğu kadının genellikle kullanım süresi dolmuş rimel kullanması nedeniyle tehlikeli olabilir.

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, katılımcıların yarısından fazlasının talimatları kontrol etmediğini ve maskaraların raf ömrünü bilmediklerini göstermiştir. Aynı zamanda, ankete katılanların beşte biri, genellikle bu ürünün son kullanma tarihine sahip olduğundan bile haberlerinin olmadığını itiraf etmişlerdir.

Dermatologlarında araştırmalarında. sürekli rimel kullanmak iltihaplanma, enfeksiyon ve hatta tüm kirpiklerin kaybına neden olabilir.
Birçok kadın yatmadan önce makyajını silmeyi ihmal etmesi nedeniyle kirpik kaybı bile neden olabilir.

Son olarak, günlük rimel kullanmak ciddi bir enfeksiyona neden olabilir ve gözyaşı filmine zarar verebilir, çünkü ürün uygulandığında kolayca gözlere girebilir. Bazı karkaslar çok liflidir ve gözleri tahriş eder, gözyaşı filminin bütünlüğünü ihlal eder ve bu da kuru göz sendromuna yol açar.

Ancak en büyük tehlike, kirpik foliküllerinde yaşayabilen ve ciddi göz enfeksiyonlarına neden olan Demodex akarlarıdır. Karkasın kirlenmesi bu süreci tetikleyebilir. Bu, kaçınılmaz bir şekilde, bir fırça cildi ve bakteri parçacıkları ile birlikte tüpe girdiğinden, ancak maskarayı seyreltmek için su veya tükürük ilavesi ya da bir ürünün birlikte kullanılmasıyla bu işlemi güçlendirerek meydana gelir

Kirpiklere yerleşmiş olması keneler, kademeli iltihaplanma ve göz kapaklarının kenarının tahriş olmasına (blefarit) neden olur ve onlardan kurtulmak zordur. Ciddi kornea enfeksiyonları sebep olurlar, ancak gözlerinizi rimel ile kazara çizersiniz, araçlarda rimel kullanmaya çalışmayın gözlerinize zarar verirsiniz.

Rimel Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Rimel, gözlerin daha belirgin görünmesini sağlamak için kullanılan kozmetik bir üründür. Ancak, bazı insanlar rimelin uzun süreli kullanımının göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda endişe duyarlar. İşte rimelin zararları :

  1. Göz tahrişi: Rimel, bazı insanlarda göz tahrişine neden olabilir. Bu tahriş, gözlerde kızarıklık, yanma, kaşıntı veya hassasiyet şeklinde kendini gösterebilir.
  2. Göz enfeksiyonları: Rimel tüpü veya fırçası, bakteri ve diğer mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşturabilir. Rimel kullanıldıktan sonra göze uygulanırken tüp veya fırça gözle temas ederse, enfeksiyon riski artar. Bu enfeksiyonlar göz kapağı iltihabı, konjonktivit veya daha ciddi enfeksiyonlar gibi farklı türlerde olabilir.
  3. Kirpiklerin zarar görmesi: Rimel, kirpiklerin sertleşmesine ve kırılmasına neden olabilir. Uzun süre rimel kullanımı, kirpiklerin dökülmesine veya zayıflamasına da yol açabilir.
  4. Kimyasal alerjiler: Rimeldeki bazı kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, şişme veya döküntü şeklinde kendini gösterebilir.
  5. Rimel kullanımının göz sağlığı üzerindeki diğer potansiyel etkileri arasında göz tansiyonu artışı, göz yorgunluğu, göz kuruluğu ve göz çevresinde kırışıklıklar sayılabilir.

Sonuç olarak, rimel kullanımının bazı potansiyel zararları vardır. Bununla birlikte, düzenli olarak temizlenen ve zamanında değiştirilen rimel ürünleri, göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri azaltabilir. Ayrıca, alerjik reaksiyonlara karşı hassas olan kişiler, rimel gibi ürünlerin kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmalıdır.

Rimel Kullanmanın Zararı Var Mıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!