bebeklerde-kasik-fitigi-nedenleri-nelerdir

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genelde dünyaya erken gelen bebeklerde ya da kilosu az olan bebeklerde kasık fıtığı görülebilir. Genellemelere bakıldığında 100 bebekten 3’ünde görülmektedir. Kasık da olan bu fıtık zamanında tedavi edilmez ise ilerde kişi de kısırlık gözlenebilir. Erkek bebekler anne karnında gelişimleri tamamlarken yumurtaları kendi karın boşluğu içerisinde gelişmeye başlar. Karın içindeki yumurtalar her iki kasıkta ayrı şekilde oluşur ve iki kanaldan geçip erkek bebeğinin torbalarına iner.

Bebeklerde Kasık Fıtığı

Doğuma birkaç gün içinde kapanır. Bu kanallar kapanmaz ise fıtık oluşumu başlar. Çocuk sarı ve yeşil renkte kusar ise bu fıtığın belirtisi olabilir. Çocukta sürekli bir ağrı ve bacağını açarken ağlıyorsa bebekte fıtık olma ihtimali yüksektir.

Bu fıtık kız bebeklerde olur mu sorusunun yanıtı da evet olur. Fıtık var ise en kısa zamanda bu durum tedavi edilmesi gerekir. Kız çocuklarında fıtık görülme ihtimali erkek çocuğuna göre daha az rastlanır. Anne adayı kasıktaki şişliği fark eder etmez hemen bir doktora başvurmalıdır.

Peki fıtık tehlikeli midir? Geç kalındığında diğer organları etkiler zamanında önlenmez ise kısırlıktan hayat tehlikesine kadar gidebilir. Gecikme olduğunda kasıkta sıkışan fıtık ile ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Bu fıtığın tedavisi ameliyat ile olur. Su fıtıklarında 1 yaşa kadar beklenebilir. Bu ameliyat korkulacak bir durum değildir. Ameliyatta üç saat sonra evlerine taburcu edilebilir. Bu ameliyat çocuk cerrahisi tarafından gerçekleştirilir.

Fıtık ameliyatı sonrasında yeniden fıtık oluşabilir mi? Kasıkta sağ sol olmak üzere iki yer vardır. İkisinden bağımsız olarak fıtık ortaya çıkabilir. Bu olay tekrar etme değil de diğer tarafta fıtık oluşması olayıdır. Sonradan oluşan fıtıklar genelde kızlarda daha fazladır erkek çocuğuna göre. Bebeğinizin sağlığına dikkat edin.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!