anne-sutunu-arttirmak-icin-neler-yapilmalidir

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır

Bir bebeğin gelişmesi ve yaşantısı sırasında bazı problemlerle karşılaşmaması için anne sütün büyük rolü vardır. Uzmanlar ilk 6 ay sadece anne sütü ile bebeklerin beslenmesini söylemektedir. Fakat kimi annelerimiz sütünün az gelmesinden dolayı emzirme döneminde sıkıntılar yaşamaktadır. Bebeğin gelişimi esnasında anne sütü artarak yoğunlaşır bunun için hemen pes etmemelisiniz. Annelerimizin Bu durumda yapacağı ilk şey özellikle sıvı tüketimini fazlalaştırarak buna takiben de beslenmelerine dikkat etmeleridir. Anne sütünü artırmak için neler yapılmalıdır bu yazımızda bunun hakkında bilgilerimizi paylaşacağız.

Anne sütünü artırmak için rezene tüketin :

Rezenenin tohumunun ve rezene çayının anne sütünü önemli miktarda arttırdığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur. Fakat rezeneyi tüketirken dikkatli davranmalısınız ve aşırıya kaçmamalısınız. Çünkü aksi takdirde sütünüzün tamamen kesilmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için devamlı rezene çayı içmek yerine rezeneyi haşlayarak ya da yağda hafif şekilde pişirerek tüketiniz.

Anne sütünü artırmak için bol sıvı tüketin :

Emzirme döneminde sıvı tüketimini artırmanız sütünüzün bollaşması açısından çık önemlidir.  Günde3–3,5 litre sıvı tüketmeniz gerekecektir. Sıvı tüketiminde su olmazsa olmazların başında gelir elbette. Bunun haricinde ayran, çorba, şekersiz bitki çayı, şekersiz meyve kompostoları tüketerek vücudunuzdaki sıvı miktarını arttırabilirsiniz. Vücudunuza aldığınız sıvılar arttıkça sütünüzün de bollaşacağını göreceksiniz.

Anne sütünü artırmak için karbonhidrat alımını durdurmayın :

Çoğu anne doğum esnasında aldığı kiloları geri vermek için karbonhidrat içeren besinleri almamaktadır. Bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Çünkü emziren annenin vücudunun karbonhidrata ihtiyacı vardır. Bunun için ekmek, pilav, makarna, meyve gibi karbonhidrat içeren besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Her zaman şekerli besinlerin sütü artırdığı söylenir. Fakat yapılan bilimsel incelemelerde böyle bir durumun söz konusu olmadığı ortaya konulmuştur. Sütünüzü artırmak isteyen anneler beyaz şeker kullanmamalıdırlar. Bunun yerine karbonhidrat kaynakları olan tahıllı besinleri tüketmelidirler.

Anne sütünü artırmak için protein alın :

Protein zaten sütü kendi ana yapısında olan bir kaynaktır. Bunun için emzirme dönemindeki anneler protein içeren besinlerden mutlaka tüketmelidirler. Süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk, balık günlük beslenmenizde mutlaka olmalıdır.

Anne sütünü arttırmak için yulaf ezmesi tüketin :

Yulaf ezmesi hakkında kesin olarak ortaya konulan bir çalışma yoktur. Günlük olarak alınan bir küçük kâse yulafın süt üretimini arttırdığı düşünülse de bu tam olarak kanıtlanmamıştır. Araştırmalar devam etmektedir.

Anne sütünü artırmak için içerisinde arpa barındıran besinleri  tüketin :

Arpa ülkemizde herkesin bildiği gibi bira yapımında kullanılmaktadır. İçerisinde arpa olan yiyeceklerin ve çimlenmiş arpa suyunun anne sütü miktarını arttırdığı bilinmektedir.

Anne sütünü artırmak için fesleğen tüketin :

Fesleğen bitkisi de eğer düzenli olarak tüketilirse anne sütünü arttırdığı bilinir. Fesleğeni özellikle günlük yemeklerinizde kullanmalısınız.

Anne sütünü artırmak için turuncuları tüketin :

Turuncular deyince aklımıza gelen besinler turuncu renkte olan havuç, balkabağı, kavun gibi besinlerdir. Beta yönünden zengin olan bu besinler süt miktarınızı arttıracaktır. Havucu günlük salatalarımızda ve yemeklerimizde zaten kullanıyoruz. Bunu özellikle sıvı tüketim olan çorbalarınızda bulundurun. Bunun haricinde tatlılarınızda da balkabağı ile havucu kullanabilirsiniz.

Anne sütünü artırmak için yeşillik tüketin :

Yeşil sebzeler zaten sağlıklı bir yaşam için şarttır. Özellikle koyu yeşil yapraklı olan roka maydanoz gibi yeşillikleri salatalarınızda bol bol kullanın. Bunun haricinde semizotu, ıspanak, pazı gibi sebzeleri sebze yemeklerinizde mutlaka bulundurun. Sebzeleri haşlayarak tüketmeye özen gösterin veya az yağda sebzenin vitaminini almayacak şekilde kavurabilirsiniz.

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!