antik mısır
antik mısır

Antik Mısır ve Piramitleri Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mısır Kronolojisi

Antik Mısır‘ın bilinen tarihi, geniş bir dönem içerisinde yer alır. Bunca zaman boyunca, belirli adetler neredeyse hiç değişime uğraşmamış ve hatta birkaç devrime karşın, ulusal düzen bile bozulmamıştır.

Eski Mısır tarihi yaklaşık İsa’dan Önce (İÖ) 3300’de Birinci Sülale’yle başlar ve Caesarların ölümüyle İS 30’da sona erer.

Son Caesar, Kleopatra VII ile Julius Caesar’ın oğluydu. 13 yaşındayken, Mısır, Kıbrıs ve Soleukos’un kralı ilan edilmiştir ve söylentilere göre Roma İmparatoru Augustus’un emriyle beş yıl sonra öldürüldü. Böylelikle, Mısır bir Roma Eyaleti oldu. Roma İmparatoru o zaman bile, Msır hükümdarlarının bazı adetlerini sürdürdü. Hükümdarlara Firavun denirdi ve kral gibi birer başrahiptiler.

Mısır Piramitleri ve Anlamları

Eski Mısırlılar’ın oturdukları evler ve hatta saraylar neredeyse tümüyle yok edilmiş olsa da, mezarların çoğu günümüze kadar gelmiştir. Bunun nedeni de halkın, ölülerin evinin, yaşayanların evine göre daha önemli olduğuna ve anlaşıldığı kadarıyla, mezarına bir zarar gelmediği sürece ölülerin, bir bakıma öte dünyada güven içerisinde olacağına inanmasıdır.

Hatta, insan bu mezarların sonsuza dek ayakta kalacak biçimde inşa edildiği düşüncesine kapılıyor. Ancak mezarlar, ruh yeniden bedene dönünceye dek, bedenin rahatsız edilmesini önleyecek biçimde tasarlanmıştı. En büyük mezarlar, doğal olarak firavun ve akrabalarına ait olanlardı.

Ölülere kalıcı bir dinlenme yeri sağlama çabalarına karşın, mezarların çoğunda soyguncuların yarattığı hasarların izi vardır. Yok edilmesi çok zor olan bazı büyük mezarlar genellikle, daha çok zarar görmüş olmasına karşın hala korunur.

Bu korunan piramitlerin günümüzde yaklaşık 100 adet olduğu bilinmektedir. Bazılarının yalnızca kalıntıları olmakla birlikte kuşkusuz daha çok sayıda olan ve büyük anıtları çevreleyen başka küçük yapılar yada onların izleri hala var. Bunlar daha önemsiz kişilerin mezarlarıdır ve biçim olarak piramide benzer ancak tuğladan yapılmıştır. Yoksul sınıfa ait çok sayıda mumya, temeller arasındaki yeraltı kemerlerinde toplanmıştır.

 

mısır piramitleri
Büyük Piramit’in dünyanın tam merkezinde olduğunu gösteren çizim.

Ayrıntılı bilgi edinebildiğimiz ilk piramit, Sakkara’daki, 3. Sülale’nin ikinci kralı Zoser için yapılan basamaklı piramit‘tir. Mısırlılar bu piramidi Zoser’in veziri olan ve aynı zamanda mimar, hekim, astrolog ve büyücü olan Imnotep ya da Imhetep tarafından yapıldığına inanır. Bu piramidin tam olarak kare biçiminde olmayan, kenarları yaklaşık 122 metre olan düz bir tabanı vardır ve sonuncusu düz bir tepe olan dört basamaktan oluşur.

Bir diğer büyük piramit 57,5 m2’lik bir tabanıyla Daşur’dadır. Üst tarafı, alt tarafına göre daha geniş eğimli olduğu için buna “eğik piramit” denir.

 

antik mısır piramitleri
piramit’lerin yapısı

 

Antik Mısır Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

 1. Antik Mısırlılar, sıfırın varlığından haberdar değillerdi ve matematik işlemlerinde sıfır kullanmazlardı. Ancak bu, karmaşık matematiksel hesaplamalar yapamadıkları anlamına gelmezdi, çünkü kusursuz geometrik yapılar inşa etmek için gerekli olan matematiksel bilgiye sahiptiler.
 2. Antik Mısır’da kadınlar, erkeklerle eşit haklara sahip değildi, ancak bazı durumlarda erkeklerin yapamayacağı işleri yapmalarına izin verilirdi. Örneğin, birkaç kraliçe, erkek kardeşlerinin yerine tahta geçti ve hüküm sürdü.
 3. Antik Mısırlılar, yüksek rahipler tarafından korunan bir yazı sistemine sahipti. Bu yazı, hiyeroglif olarak bilinir ve resimlerden oluşurdu.
 4. Mısırlılar, mumyalama işlemi sırasında organları çıkarır ve ayrı bir kap içinde saklardı. Ancak beyinlerini çıkarmazlardı çünkü onun ruhunun kalacağına inanırlardı.
 5. Mısırlılar, ölülerini doğu yönüne gömme geleneğine sahipti. Bu, ölünün güneşin yeniden doğuşu tarafına bakmasını sağlamak için yapılırdı.
 6. Antik Mısır’da kullanılan takvim, günümüz takvimine benzerdi ancak farklı bir yıl başlangıcı vardı. Yeni yıl, Nil Nehri’nin taşması ile birlikte oluşan bahar yağmurları ile başlardı.
 7. Mısırlılar, güzellik ve hijyen için oldukça özenliydiler. Örneğin, kadınlar vücut kıllarını tıraş ederken, erkekler de saçlarını tıraş ederlerdi. Ayrıca parfüm ve kozmetik kullanımı da oldukça yaygındı.
 8. Antik Mısırlılar, birçok ilginç icatlara sahipti. Örneğin, köleleri kullanmadan su taşımak için kullanılan Shaduf adlı bir alet geliştirdiler.
 9. Antik Mısırlılar, kahve ve çay gibi içeceklerden haberdar değillerdi, ancak bira yapımı için oldukça gelişmiş tekniklere sahipti.
 10. Antik Mısırlılar, mumyalama işlemi sırasında ölüye çeşitli nesneler yerleştirirdi. Bunlar arasında ölünün hayatta iken sevdiği yiyecekler, içecekler, giysiler ve hatta evcil hayvanları bile olabilir.

Mısır Anıtları

Dünyanın gördüğü en iyi ve en büyük tapınaklar Mısır’da bulunurlardı. Bazılarının kalıntıları günümüze kadar ulaşmış, ancak büyük bir bölümü tahrip edilmiş ve geçen yüzyıl bir noktaya kadar, ilk dönemlerdeki Müslüman yönetimce acımasızca zarar verilmiştir.

Bununla birlikte devasa bazı heykeller de vardı. Bu konuyu tartışmak için fazla yer ayıramamamız, düşüncelerimizi binlerce örnekten yalnızca ikisiyle toparlamayı zorunlu kılıyor.

Sfenks, Gize’deki piramitlerden çok uzak olmayan, çok büyük bir taş heykeldir. Gövdesi yatay duran Sfenks, 46 metre genişlikte ve 21 metre yüksekliktedir.

Parlak kırmızı renge boyanmış ve bu renk yer yer hala seçilebilmektedir. British Museum‘da sergilenen engerek tacının bazı bölümleri görülebilir. Kumdan arındırılmış ve bir kaç kez onarılmıştır, hala orada bulunan dikili bir taşın üzerine yazıt yazdıran ve önüne diktiren Firavun Tutmosis IV( İÖ ) 1425-1408, 18. Sülale. En azından bir kez onartmıştır. Sfenksi Keops‘a  adamıştır, ancak daha sonraki dönemin yazarları, üzerindeki yüzün Kefren‘e ait olduğunu söyler.

Günümüze dek varlığını sürdüren, öteki büyük anıtlardan iki tanesi çok daha geç bir döneme aittir. Bunlar Teb’de Nil’in batı yatağına yakın çok büyük iki taş üzerine oturmuş heykellerdir.

Bu yazının bir çok bölümü farklı kaynaklardan elde edilmiştir.

Kaynakçalar:

 • DHARMA YAYINLARI, “Büyünün, Cadılığın ve Okültizmin Tarihi” (W. B. CROW), Çeviri : Fulya YAVUZ

Antik Mısır ve Piramitleri Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. Voov. Gercekten ilginc bilgiler, Antik Mısırlılar çok gizemli bir medeniyetmiş.

  Cevapla
Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!