kadın yazılımcılar
kadın yazılımcılar

Kadın Yazılımcılar İçin 5 Rahat İş Alanı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın Yazılımcılar İçin İş İmkanları

Kadın yazılımcılar için son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, yazılım geliştirme işi de oldukça popüler hale geldi. Peki, kadınlar bu alanda ne kadar yer alıyorlar? Maalesef, yazılım sektörü hala erkeklerin hakim olduğu bir alandır. Son yapılan araştırmalara göre, ülkemizde bu oran %88 Erkek, %12 Kadın olarak belirlenmiştir.

Ancak, kadınların da bu alanda başarılı olabileceklerini biliyoruz. Eğer size bir kadınsanız ve sizler de yazılımcı olmak istiyorsanız bu oranlara takılmadan yolunuza devam etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde başarıya giden yolda önünüze ufak engeller çıkabilir.

İşte bu yazımızda, kadın yazılımcılar için iş alanları hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de ne kadar yapılabilir olduğunu örnekler ile görebileceksiniz. Bu sektörün içine girmek isteyen kadınlar için ayrıca avantaj ve dezavantaj kısmı da makalemizin en sonunda yer almaktadır.

kadın yazılımcılar
kadın yazılımcılar

Yazılım Geliştirme

Yazılım geliştirme işi, en temel iş alanlarından biridir. Kadın yazılımcılar, yazılım geliştirme işinde de oldukça başarılı olabilirler. Yazılım geliştirme işi hem tam zamanlı hem de serbest çalışma olarak yapılabilmektedir. Yazılım geliştirme işinde iyi bir maaş ve iyi bir kariyer fırsatı da bulabilirsiniz. Ülkemizde de bunun birçok örneği mevcuttur.

Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil uygulama geliştirme işi, son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Mobil uygulama geliştirme işi, hem tek başına hem de bir ekip içinde çalışarak yapılabilir. Kadın yazılımcılar da bu alan içerisinde kendilerine yer edinebilirler. Son zamanlarda her bireyin elinde akıllı telefonlar mevcut. Hatta günümüzde bu teknolojiye ulaşmayan çok az sayıda vatandaşımız kaldı diyebiliriz.

Her şey bu teknoloji üzerine kurulmaya devam ediyor. Buna basit bir örnek verecek olursak, WhatsApp uygulaması. SMS bu uygulamanın piyasaya sürülmesiyle birlikte %80 kadar yok oldu diyebiliriz. Kadınlar birçok alanda etkin oldukları gibi, mobil uygulama geliştirme alanında da etkin olarak faaliyet gösterebilmektedir.

Oyun Geliştirme

Yazılım alanında Oyun Geliştirme işi de tercih edilen bir sektör kolu haline geldi. Ülkemizde oyun oynayanların %75’i erkek, bu oranın sadece %25’i kadın. Fakat bu durum herhangi bir olumsuzluğa kapılmanıza sebep olmasın. Azınlığın bulunduğu yerde başarıyı sağlamanız bir kadın olarak sizi her daim bir adım daha öne çıkaracaktır. Oyun geliştirme işinde, grafik tasarımı, ses tasarımı, animasyon, kodlama gibi farklı alanlarda uzmanlaşabilirsiniz.

Yapay Zeka

Yapay zeka özellikle 2023 yılında son zamanların ulaşacağı en zirve noktalarına ulaşmış durumda. Artık öyle bir hâle geldi ki bir emir ile yapay zekaya istediğiniz her şeyi yaptırabiliyorsunuz. Video çekme, kod yazma, web site oluşturma, sanal ses uygulamaları kullanma, blog yazıları yazdırma gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Tabii bu nereye kadar böyle gider bu da büyük bir merak konusu. Google, yapay zekanın çıkması ile birlikte önlemlerini daha da çok sıkılaştırarak yapay zeka uygulaması ile yapılmış bütün işlemleri anlayabiliyor. Aklınıza eğer yapay zeka ile para kazanma yöntemleri geldi ise, bunu da göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ederiz.

İlk kısımda bahsettiğimiz gibi sektörün %12’lik bir kısmını kadınlar oluşturduğundan dolayı, gözle görülecek kadar bir gelişme henüz kadınlar tarafından kaydedilmedi. Ama bu neden siz olmayasınız?

veri analizi
veri analizi

Veri Analizi

Veri analizi işi, çok güncel konuları ele almaktadır. Veri analizi işinde çalışmak, büyük veri setlerini analiz ederek, şirketlere önemli bilgiler sunmak anlamına gelmektedir. Kadınlar da veri analizi işini çok rahatlıkla yapabilirler. Bir veriyi alıp analiz edebilmeniz için ufak bir eğitimden geçmeniz gerekmekte.

Özellikle ülkemizde “İstatistik” bölümünden mezun olan kadınlarımız da mevcut. Bu işi yapmayı seviyorsanız, matematik ve analitik düşünce kabiliyetiniz yüksekse ve yazılım ile de aranız iyiyse bu iş tam size göre. Güzel bir üniversiteden iyi bir ortalama ile mezun olan kadınlar, bu alanda çok rahatlıkla iş bulabiliyor.

Sonuç olarak, kadın yazılımcılar için iş alanlarının oldukça geniş bir yelpazesi mevcuttur. En başta belirttiğimiz oranlara takılmadan kadın yazılımcı olabilirsiniz. Her şey istemekten ve azmetmekten geçiyor. Bu ikisini uygularsanız çok rahatlıkla hedefinize ulaşabilirsiniz. Biraz da kadın yazılımcı olmanın avantajı ve dezavantajı başlıklarıyla sizlere bilgiler verelim.

Kadın Yazılımcı Olmanın Avantajları

Çeşitlilik

Teknoloji sektörü erkek egemen bir sektördür. Ancak, kadınların yazılım alanında sayılarının artması sektörde çeşitliliği artırıyor. Farklı perspektiflerden bakmak, yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Kadınlar bu yönde erkeklere nazaran daha farklı bakış açıları ile erkeklerden daha iyi fikirler ortaya atabiliyorlar.

Yaratıcılık

Kadınlar genellikle yaratıcı ve yenilikçi düşünürler. Yazılım dünyasında da bu özellikleri sayesinde farklı ve yenilikçi fikirlerle çözümler sunabilirler. Bu da bu sektörde iş bulabilme açısından oldukça büyük bir avantajdır. Yaratıcı bir kadın, sadece yazılım alanında değil, bütün sektörlerde başarıya kolayca ulaşır.

İş Birliği

Kadınlar, iş birliği ve takım çalışmasında iyi oldukları için, yazılım projelerinde ekip çalışmasına büyük katkı sağlarlar. İş birliği, proje başarısını artırır ve takım arkadaşları arasındaki iletişimi güçlendirir. Bir elin nesi var iki elin sesi var ata sözünden yola çıkarsak bu da bu sektörde önemli bir etken demektir.

Farklı Bakış Açıları

Kadınların düşünce tarzı, erkeklerden farklı olabilir ve bu da yeni ve farklı bakış açılarına sahip olmalarını sağlar. Bu, yazılım projelerinde daha etkili çözümler bulunmasına yardımcı olabilir. Bir nesneye erkeğin bakışı ile, kadının bakışı farklıdır. Erkek bir nesnenin sadece görünürlüğüne odaklanırken, kadın bu nesneyi bütünüyle ele alır.

Kadın Yazılımcı Olmanın Dezavantajları

Cinsiyet Ayrımcılığı

Ne yazık ki, teknoloji sektöründe hala cinsiyet ayrımcılığı yaşanıyor. Kadınlar bazen işe alım sürecinde veya işyerinde ayrımcılıkla karşılaşabilirler. Bu, kadınların ilerlemesini engelleyebilir ve motivasyonlarını düşürebilir. Bu da ülkemizde sıklıkla görülmektedir.

İlgisizlik

Kadınların teknoloji sektörüne ilgi göstermemeleri de bir dezavantaj olabilir. Bu, sektördeki kadınların sayısını düşürür ve sektörün çeşitliliğini azaltır.

İş ve Özel Hayat Dengesi

Yazılım dünyasındaki yoğun çalışma saatleri, özellikle de çoğunlukla erkeklerin çalıştığı işyerlerinde kadınların iş ve özel hayat dengesini kurmasını zorlaştırabilir. Her ikisini de dengede tutamayabilirler.

Önyargılar

Kadınlar, bazı erkek meslektaşlarının kendilerine karşı önyargılı davrandığını ve yeteneklerini sorguladığını hissedebilirler. Bu, kadınların özgüvenlerini düşürebilir ve iş yerindeki performanslarını etkileyebilir.

Kadınların yazılım sektöründe yer almanın hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Ancak, teknoloji sektörü giderek daha fazla kadın çalışanı kabul ederek ve cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele ederek daha çeşitli bir ortam sağlayabilir. Kadınların teknoloji sektöründe daha fazla yer alması, sektörün daha yenilikçi ve başarılı olmasına katkı sağlayacaktır.

Kadın Yazılımcılar İçin 5 Rahat İş Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!