çocuklarda görsel zeka
çocuklarda görsel zeka

Çocuklarda Görsel Zeka’nın Gelişimi için 4 Tavsiye

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuklarda Görsel Zeka

Eğitimde yerinin oldukça önemli olduğu çocuklarda görsel zeka, çocukların beyin gelişiminde oldukça farklı rol oynuyor. Görsel zeka, kişinin her türlü görseli, renklerinden tutun da en ince detayına kadar hafızasında tutabilme ve zihninde canlandırabilme yeteneği olarak karşımıza çıkıyor. Duygusal zekâ da kadar görsel zekânın da önemli olduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Bu noktada çocukların gelişebilmesi açısından okullarda öğretilen ve oynanan görsel hafıza ve zekâ oyunları oldukça etkili çözüm sunuyor.

Sizin de çocuğunuz duygusal zekâ yönünden gelişmiş olup görsel zekâ hafızası yerle bir olmuş olabilir. E, hadi o zaman ne duruyorsun! Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede görsel zekânın nasıl geliştirileceğine dair bütün ipuçlarına yer verdik.

Görsel zekaya dair bilgi sahibi olmak istiyorsan bu makale tam sana göre!

çocuklarda görsel zeka
çocuklarda görsel zeka

Görsel Zeka Nedir?

Son zamanlarda duygusal zeka kadar duyduğumuz kavramlardan biri de görsel zeka olarak karşımıza çıkıyor. Yetişkinlerden daha çok, çocuklarda vurgulanan önemi sayesinde bugünlerde okullarda ya da kreşlerde görsel hafıza ve zekâ oyunları oynatılıyor. Çoklu zekâ kuramında tanımlanan ve çocukların yaşamında büyük bir yere sahip olan görsel zekâ nedir?

Görsel zekâ, bir cismi net olarak beynimizde canlandırabilme, yorumlayabilme ve cisim hakkında her türlü analizi yapabilme yeteneği olarak karşımıza çıkıyor. Daha çocuklar doğmadan anne ve babalar, çocukların beyin gelişimi için sporundan tutun da beslenmesine kadar birçok aktivitede bulunuyor. Bu noktada bebek doğduktan sonra ve çocukluk evresine geçtiği dönemde, çocukların görsel zekâ ve hafızaya sahip olabilmesi açısından detaylı bir araştırma sürecine giriyor.

Bebeğimin ya da çocuğumun görsel zekâsını ve hafızasını nasıl geliştirebilirim? gibi sorular etrafta dört dönüyor. Bebekler ilk doğdukları süreçten itibaren etrafı ve çevreyi keşfetme odaklı olduğu için görsel zekâya sahip olduklarını söyleyebiliriz. Ama bazı çocuklar görsel zekâ noktasında değil de daha çok duygusal zekâya sahip olabiliyor. Bu süreçte çocuklarda görsel zekâyı ilerletme noktasında ebeveynlere büyük iş düşüyor.

Çocuklarda Görsel Zekâ Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda görsel zekâ, ilk doğdukları süreçten itibaren beyin gelişimleri açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Sizin de çocuğunuz varsa ve çocuğunuzun görsel zekâsını nasıl geliştireceği yönünde şüpheleriniz varsa makaleyi okumaya devam edebilirsiniz. Bu başlık altında çocuklarınızda görsel zekâyı nasıl geliştireceğinize dair ipuçlarında bulunacağız!

Çocuğunuzun görsel zekâsını geliştirmek ve katkıda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki verilen ipuçlarını mutlaka deneyin:

Çocuğunuzla Nesneleri Tanımaya Çalışın!

Evet, evet duydunuz! Görsel zekâsı zayıf bir çocuğa sahipseniz bu ipucu tam size göre! Görsel zekâyı geliştirmenin ilk yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çocuğunuza etrafınızdaki nesnelerin ne olduğunu sorarak siz de onunla birlikte eşyaları ve çevrenizdeki nesneleri tanımasına izin verin! Böylece görsel zekânın gelişmesi noktasındaki ilk adımları sizinle birlikte atmış olacak! Renkler ve cisimler yavaş yavaş hafızasında ilerleyen zamanlarda canlanmaya başlayacak!

çocuklarda görsel zeka
çocuklarda görsel zeka

Hayal Dünyasının Genişlemesine İzin Verin!

Görsel zekânın gelişmesi noktasında ikinci adım olarak karşımıza çıkıyor.  Çocuğunuzda ilk adımı uygulamaya başladıktan sonra zaten aradaki farkı çok net bir biçimde göreceksiniz. İkinci adım olarak

ise etrafındaki cisimleri ve nesneleri keşfettikten sonra gördüklerini hatırlamasını isteyin! Eline bir kâğıt ve kalem verdikten sonra daha öncesinde görmüş olduğu nesneleri çizmesini isteyin. Bu çocuğunuzun beyin gelişimi açısından oldukça faydalı bir çalışma olacaktır. Ayrıca, cisimleri daha kolay hatırlayacak ve canlandırması oldukça keyifli olacak! Çocuğunuz yeni cisimler keşfettikçe ve resme geçirmeye devam ettikçe görsel zekâsının gelişmeme gibi bir ihtimali bile söz konusu değildir!

Çocuğunuzla Birlikte Vakit Geçirin!

Sadece görsel zekâ noktasında değil, çocuğunuzun gelişimi için çocuğunuzla birlikte vakit geçirmeniz bu açıdan büyük önem arz etmektedir. Çocuğunuzla birlikte etkinlikler geliştirebilir ve bu etkinlikleri yapabilirsiniz. Bu noktada görsel zekâyı geliştirecek zekâ oyunları oynamanızda fayda vardır.

Çocuğunuzla ve ailenizle oyunları birlikte oynayarak çocuğunuzun beyin gelişimine nokta atışı yapın. Çocuklar ilgiye düşkün varlıklardır. Bu sebepten ötürü de devamlı olarak ilgilenilmeye muhtaçtırlar. Çocuklarınızla ilgilenmeniz ve vakit geçirmeniz çocuğunuzun kendinde değerli olduğu düşüncesini oluşturmasına yardımcı olacaktır.

 

Evet, çocuğunuzla daha iyi vakit geçirebilmenize yardımcı olacak ve görsel zekâ noktasında beyin gelişimi için önemli ipuçlarına değindik. Umarım faydalı olmuştur.

Çocuklarda Görsel Zeka’nın Gelişimi için 4 Tavsiye

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!