Gittigidiyor Gitti Peki Ya Sonra

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evet değerli okuycular, bugün hemen her yerde ebay’in Türkiye Operasyonlarını durdurduğu hakkında sayısız habere denk gelmiş olmalısınız.

Sizlere buruk duygular içerisinde benim için Gittigidiyor.com’un neden bu denli önemli ve alınan bu kararın neden bu kadar yıpratıcı olduğunu bir miktar kendi penceremden anlatmaya çalışacağım.

2001 Senesinde Henüz Türkiye’de e-ticareti’in ne olduğunu bırakın internetten alışveriş yapmaya cesaret edebilecek kişi sayısı iller olarak düşündüğümüzde neredeyse bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdı. Fakat büyük bir cesaret ve girşimcilik örneği ile gittigidiyor bu yıllarda yayın hayatına bir açık artırma sitesi olarak başladı.

Gittigidiyor’un 19 Mayıs Videosu

Satacak Ürün Tespiti

2005 senesine kadar benim içinde çok bi anlam ifade etmiyordu. Eğitimim için 16 yaşında evden ayrıldığımda tek başına yaşamak, büyük şehirde olmak ve para kazanma ihtiyacı beni gittigidiyor.com ile daha da yakınlaştıracaktı.

Siteyi keşfettiğimde öncelikle alıcı değil satıcı idim. Ama ne satacaktım? Oldum olası oyunlara Bilgisayar oyunlarına deli dehşet düşkünlüğüm vardı.  Ancak Comodore 64 ve Atari dışında yüksek teknolojiye sahip bir oyun konsolum olmamıştı. Öncelikle bir ürün satabilmek için önce sermaye edinip satacağım ürünü – ürünleri almam gerekiyordu. Bir süre Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra ürün araştırma yoğunluğumu ps2 konsollar üzerinde artırdım.

Öncelikli tespitim Kırık PS2’lerin yani korsan oyun çalıştırabilen çipli cihazların orjinallerinden daha yüksek fiyatlara satıldığıydı.  Stratejimi belirlememde ilk adım buydu. Bir Başka önemli faktör ise, sadece cihazdansa alıcılar yanında oyun ve ekstra aksesuarlı olanları tercih ediyorlardı.

Bu da demek oluyordu ki ben kırık yani çipli, yanında bolca oyun ve aksesuar olan cihazları satacaktım.

Çalışmaya devam ederken evde dönemin en yaygın torrent sitelerinden popüler ps2 oyunları indirmeye başladım. Yaklaşık 50-60 oyunluk bir arşiv oluşturdum 10-15 günde. Malum o zamanlar internet günümüzde ki kadar hızlı değildi.

Ürün Ar-Ge Faaliyetleri

Artık herşey hazır sayılırdı, aksesuar (Kol, Memory card vb.) gibi konularıda beşiktaşta sinan paşa pasajında, çip işini ise Karaköy veya yazıcıoğlunda  çözecektim.

Sıra geldi konsolun kendisini almaya. Önce Karaköy, Beşiktaş, Kadıköy, Mecidiyeköy gibi semtlerde konsol piyasını araştırmaya. Kısa bir araştırmanın ardından gittgidiyor’da satılan cihazların pek çoğunun piyasanın altında fiyatlar olduğuna kanaat getirince, yurtdışından hediye olarak gelen orjinal tek kollu çipsiz ve oyunsuz cihazların peşine düştüm.  Neden bu cihazları tercih ettiğimi az çok anlamışsınızdır. 🙂

Ne Kadar Para Kazandım

İl Cihazımı yanlış hatırlamıyorsan 80 TL gibi bir paraya almıştım, Cihaza chip takıp, kol ve memory kart ekleyip yanında da 50 adet oyunla birlikte tekrar 290TL’ye gittigidiyor üzerinden satışa koydum. Bir kaç gün içinde satıldı. O zamanlar GG Standart %5 komisyon ile çalışıyordu. Şimdi Basit bir hesap yapalım ; O dönemlerde asgari ücret yaklaşık olarak 350 TL Civarıydı. 80 TL’ye cihazı aldım + Kol ve Memory karta 40 TL Ödedim + 15 tl ye matrix çip alıp taktım + Boş dvd 50 adet 18 tl + %5 komisyon 12.5 TL Toplam maliyet = 165.5 TL oldu. Yani basit bir şekilde 2-3 gün içerisinde 124,5 TL Para kazanmıştım. Günün şartlarında neredeyse yarım asgari ücrete eşitti.

2005-2022 yılları arasında on binlerce satışla çok güzel kazançlar elde ettim. Çok sayıda güzel dostluklar edindim, sayısız tecrübeye ulaştım,  Dönüp baktığımda bugün yine sayısız danışmanlık ve e-ticaret eğitimi verdim. Hatta verdiğim eğitimlerden bir tanesinde, Birlikte çalışma şansıda yakaldım gg ile. Kosgeb’in Dijital dönüşüm ve e-ticaret eğitimini Niğde’de GG ile birlikte vermiştik. Kısacası herşeyin başlangıcı GG ile olmuştu.

Gittigidiyor’un 3 Ay Önce Yayınlanan Kısa Belgeseli

Eminim sektörde benim gibi niceleri vardır. Bugün her şeyin temelini atan bu platform Kepenk indiriyor. Pek çoğumuzun çokta önemsemediği bu durumun gerçektende acı sonuçları olacak, kısa vadede hepimiz bunu tecrübe edeceğiz…..

Sevgiler,

A.Cem DÜZGÜN

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gittigidiyor Gitti Peki Ya Sonra

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek Yazar Kadın'a daha kolay erişebilirsiniz.

Giriş Yap

Yazar Kadın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!